Et Deyip Geçmeyin Hemen Bizi Arayın

Hemen Ara: 0507 584 16 12

Kurbanlıklarımız

ANGUS

Angus et üretiminde yoğun olarak kullanılan bir sığır türüdür. İskoçya’nın Aberdeenshire ve Angus bölgelerine özgü sığırların melezlenmeleriyle elde edilmiştir ve dünyanın birçok yerinde Aberdeen Angus olarak bilinir. Doğal olarak boynuzsuz ve tüm vücudu kaplayacak şekilde siyah veya kırmızı renktedirler.

SİYAH ALACA

Holstein olarak da bilinen siyah alaca, Hollanda kökenli bir süt ineği ırkı. Bu sığır ırkı Bos taurus typicus Primigenius yabani alt türünden geliştirilmiştir. Canlı ağırlığı, bakım ve besleme şartlarına bağlı olarakdeğişmekle birlikteergin ineklerde 500-700, boğalarda ise 800–1000 kg’dır.

SİMENTAL

Simental sığır ırkının anavatanı İsviçre‘dir. Simental hem süt ve hemde etçi olmalarından dolayı kombine bir sığır ırkıdır. Dünyada bir çok ülkede yetiştirilmektedir. Kombine bir sığır ırkı olması dolayısıyla bazı ülkelerde eti bazılarında da sütü için yetiştirilmektedir.

MONTOFON

Ülkemizde montofon ismiyle de bilinen Brown Swiss süt denilince Holstein’dan sonra akla gelen ilk ırktır. Resmi bir sonuç olmasada 1800lerin ortalarında Pinzgauer ırkı ile melezleştirildiği düşünülmektedir. Esmer olan bu ırkın renginin açılması bu bilgiyi doğrular niteliktedir. Çok süt vermelerinin yanı sıra iri olmaları et üretimi için kullanılmasına ve kombine bir ırk olarak anılmasını sağlamıştır. Sığır hastalıklarına ve vürüslere karşı bağışıklık sisteminin kuvvetli olmasından dolayı ülkemizde de çok tercih edilmektedir.

LİMİZUN

Limuzin ( Limousin ) ırkı sığırların anavatanı Fransa dır. Limuzin (limousin) ırkı sığırlar oldukça yüksek üreme yeteneğine sahiptir. Limuzin (limousin) ırkı et randımanı, et kalitesi ve et verimi bakımından üstün oluşundan dolayı et üretim amaçlı yetiştiriciliği yapılmaktadır. Limuzin (limousin) ırkı ineklerin süt verimi kombine ve sütçü ırk ineklere göre oldukça düşüktür. Limuzin (limousin) ırkının en belirgin renk özellikleri kızıl renk olmaları ağız, burun ve göz çevrelerinin açık olmalarıdı

CHAROLAİS

İngilizceden çevrilmiştirCharolais veya Charolaise Fransız taurin sığır ırkıdır. Doğu Fransa’nın Bourgogne-Franche-Comté bölgesinde, Saône-et-Loire département’ında Charolles’i çevreleyen Charolais bölgesinden kaynaklanır ve adlandırılır.

×